منوی مرکز بهداشت
شرح وظایف حرفه ای

 شرح وظایف کارشناس بهداشت حرفه ای

 1 ـ شناخت و آگاهي لازم از وضعيت بهداشت حرفه اي کارگاهها و کارخانجات, معادن , مشاغل کشاورزي و خدمات در منطقه و جمع آوري اطلاعات و آمار مربوطه , برنامه ريزي جهت بازديد از واحد هاي مذکور در راستاي تحقق اهداف بهداشت حرفه اي .

2 ـ همکاري در تنظيم و پيگيري برنامه هاي اجرائي در زمينه مبارزه با بيماريهاي ناشي ازکار ,بيماريهاي واگير, مسمو ميت ها و حوادث و سوانح ناشي ازکار باهمکاري پزشک بهداشت حرفه اي

3 ـ آگاهي از حدود ملي تماس شغلي عوامل بيماريزا بمنظور ارزيابي عوامل زيان آورمحيط کارکه به نحوي از انحاء به سلامت جسمي, رواني و اجتماعي شاغلين لطمه واردمي سازد .

4 ـ نمونه برداري , اندازه گيري, تجزيه و تحليل ارزيابي عوامل زيان آور و مسائل ارگو نوميک" تطبيق انسان با کار و بالعکس " در محيط کارو ارائه طريق بمنظور پيشگيري و کنترل عوامل زيان آوردر محيط کار با توجه به استانداردهاي موجود .

 5 ـ بررسي و شناخت کارهاي سخت و زيان آور درحرف گوناگون و برنامه ريزي در زمينه بهبود شرايط کار و معرفي شاغلين بمنظور انجام معاينات دوره اي

  6 ـ آشنائي با اصول مراقبتهاي اوليه بهداشتي ( P.H.C )و فعاليت, نظارت در زمينه ادغام فعاليتهاي بهداشت حرفه اي در سيستم شبکه هاي بهداشتي و درماني کشور .

 7 ـ نظارت و پيگيري در امر توسعه, تاسيس, تجهيز و راه اندازي خانه هاي بهداشت کارگري و مراکز بهداشت کارو نظارت بر حسن انجام کار بهداشياران کارو پرسنل مراکز مذکور با توجه به آئين نامه ها و دستورالعملهاي موجود .

 8 ـ آشنائي و آموزش و نظارت کامل در اجراي طرحهاي بهداشت حرفه اي( ادغام , بقا , بهگر , صنوف و ... )

 9 ـ تشکيل دوره هاي آموزشي و باز آموزي براي بهداشتياران کار , بهورزان, کاردانهاي بهداشتي و اعضاء کميته هاي حفاظت فني و بهداشتکار با توجه به دستورالعملهاو آئين نامه هاي موجود .

 10 ـ آشنايي باسيستم شبکه و مراکزبهداشتي و درماني شهري و روستائي و خانه هاي بهداشت بمنظور استفاده از توان پرسنل شاغل در سيستم شبکه در جهت ارائه خدمات ادغام يافته .

 11 ـ همکاري با ساير کارشناسان بهداشتي مراکزبهداشت در زمينه اجراي و ارائه طرحهاي بهداشتي و دستورالعملهاي ستادي بمنظور ارتقاء سطح ارائه خدمات بهداشتي درمنطقه .

 12 ـ همکاري با کارشناسان بهداشت محيط در زمينه نظارت بر تامين آب آشاميدني سالم و جمع آوري صحيح و بهداشتي زباله و فضولات و فاضلابها و سايرفاکتورهاي بهداشت محيطي .

13 ـ هماهنگي و همکاري باکارشناسان آموزش بهداشت بمنظور ارائه برنامه هاي آموزشي بهداشت عمومي و حرفه اي

 14 ـ اجراي طرحهاي تحقيقاتي و همکاري با موسسات و مجريان طرحهاي تحقيقاتي در زمينه مشاغل زيان آور محيط کار .

 15 ـ اعلام نواقص و صدور اخطاريه و رسيدگي به شکايات واصله در رابطه با کليه واحد هاي توليدي ( صنعت, معدن, کشاورزي, خدمات ) با توجه به قوانين و مقررات موجود.

 16 ـ آشنايي بامجموعه قوانين و مقررات کارو تامين اجتماعي,تشکيلات وزارت بهداشت,درمان در زمينه هاي مرتبط با فعاليتهاي بهداشت حرفه اي .

 17  ـ جمع آوري و ارسال بموقع آمار فعاليتهاي بهداشت حرفه اي مطابق با فرمهاي مصوب .

18ـ مطالعه و بررسي آخرين دستاورد هاي علمي در زمينه هاي مختلف بهداشت حرفه اي (عوامل زيان آور و روشهاي اندازه گيري, ارزشيابي و کنترل)

 19 ـ ارائه و اجراي روشهاي اجرائي در جهت پايش و کنترل عوامل زيان آور موجود در محيطهاي کار منطقه .

 20 ـ انجام ساير امور مربوطه طبق دستور مقام ما فوق .

 

                                                                    بازگشت

سخن مدیر
اطلاعیه ها «آرشیو اخبار»
به مناسبت هفته پویش ملی مبارزه با سرطان؛
نشست سرپرست مرکز بهداشت بویراحمد با بخشدار کبگیان برگزار شد+ عکس
کارگاه تربیت مربی آموزش پیشگیری، کنترل و درمان هپاتیت برگزار شد+ عکس/ هرساله 6 تا 10 میلیون نفر به مبتلایان هپاتیت در جهان افزوده می شود
کارگاه آموزشی ارزیابی عملکرد کارکنان و اتوماسیون اداری برگزار شد+ عکس
نظرسنجی
میزان رضایت شما از خدمات مرکز چه میزان است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آدرس: یاسوج - میدان امام حسین (ع) دانشکده ی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تلفن: 6078 - 3334 - 074
تمامی حقوق این سایت متعلق به شبکه بهداشت و درمان بویراحمد است . @2107
طراحی و توسعه در اداره ی فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج